CPR til CVR

Vil du være iværksætter?

Har du en forretnings-ide der skal ud over rampen? Vil du have hjælp til at løse de udfordringer, der er forbundet med at starte egen virksomhed?

Vores cafeer blev stoppet i lyset af COVID-19, men vær sikker på, at vi gerne vil hjælpe dig videre. Vi arbejder på et nyt setup, hvor endnu flere får mulighed for at leve deres iværksætter drømme ud.

Tak for et spændende 2019/2020 år – se oversigt over cafeer her

IværksætterCafé: Fra CPR til CVR, den 17.09 2019

Velkomst og opstart af iværksættercaféen på Campus Køge med konferenciers Tobias Thomas indehaver af TT Film (og en del af sparringspartnernes rådgivere) og med korte oplægsholdere som Campus koordinator Kira Kofoed Skov, Sparringspartnernes bestyrelsesformand Niels Buchholst, Køge Borgmester Marie Stærke samt Innovations-teamkoordinator fra KHS-HHX Anisa Buskov. Slutteligt afholdes et 30-minutters oplæg af Entreprenør Kasper Bondegaard Pedersen. Han er tidligere stifter og ejer af Trendday og har nu sammen med partnere startet Make Influence, hvor han blandt andet trækker på de erfaringer, han fik gennem Trendday.

2. IværksætterCafé: Idé og Pitch. den 12.11 2019

Velkomst af Tobias Thomas indehaver af TT Film efterfulgt af et virksomhedsoplæg fra virksomhedsejere af Nystrup og Ørskov (N&Ø) Tanja Nystrup og Dorte Ørskov. N&Ø fortæller om det at gå fra idé til faktiske at udføre sine iværksætterdrømme om at eje tøjbutikker og så fortalte de også op de op- og nedture, som de har haft dermed. Konsulent Jørgen Johansen der er en del af sparringspartnerne fortæller om hvad en pitch er og hvad der er vigtigt at den indeholder, for at fange sin målgruppe eller eventuelt investorer. Efterfølgende er der mulighed for alle deltagende til Caféen at stille spørgsmål til sparringspartnerne i forhold til egne problemstillinger med deres virksomheder/virksomhedsidéer.

3. IværksætterCafé: Netværksdannelse og betydningen af netværk for iværksættere, den 10.12 2019

Velkomst af Tobias Thomas indehaver af TT Film efterfulgt af to virksomhedsoplæg fra hhv. salgchef Jesper Lenskjold fra Anders Andersens Rengøring og kommunikationsrådgiver Emilie Greve Falbe-Hansen fra Grønbech. Jesper Lenskjold lagde ud med at fortælle om sine egne erfaringer med netværk og de mange måder, det kan bruges på. Mange åbninger til jobs har han selv netop fået gennem netværk – ved at være åben og give en del af sig selv i mødet med andre. På samme måde lytter og husker Jesper Lenskjold hvem han har mødt i netværk og til andre sammenkomster, for det kan jo være en eller anden forbindelse en dag står og savner bestemte kompetencer, og så kan Jesper Lenskjold qua sit netværk spille den rette kandidat ind. Med sit speciale i strategisk kommunikation og digitale medier fortalte kommunikationsrådgiver Emilie Greve Falbe-Hansen, hvordan en virksomhed kan skabe opmærksomhed om sig selv og sine produkter med forskellige virkemidler. Hun viste med konkrete eksempler forskellige typer af kommunikationskampagner, som Grønbech har skabt for en række meget forskellige kunder. [3]Slutteligt er der mulighed for alle deltagende til Caféen at stille spørgsmål til sparringspartnerne i forhold til egne problemstillinger med deres virksomheder/virksomhedsidéer.

4. IværksætterCafé: Forretningsplan – Vær dus med din forretningsplan, den 07.01 2020

Velkomst af Tobias Thomas indehaver af TT Film efterfulgt af et virksomhedsoplæg fra CEO i Simple Solution, Mike Valencia. Mike Valencia deltog på iværksætter caféen med et bidrag omkring, hvad der drev og stadig driver ham som iværksætter, og samtidig fodrede han eleverne med viden om, hvad det kræver at skabe levedygtige virksomheder – ikke mindst af mennesket og personen, som har drømmen.[4] Sparringspartnerne, som er med bag iværksættercafeen, stillede herefter med Sparringspartner Mogens Birch-Larsen som fortalte mere udførligt om forretningsplanen som metode. Ved at opdele sin plan i ni trin får man som iværksætter gjort sig sit projekt bevidst, man får overblik over projektets mangler og bedre redskaber til at gribe det an.[5] Slutteligt er der mulighed for alle deltagende til Caféen at stille spørgsmål til sparringspartnerne i forhold til egne problemstillinger med deres virksomheder/virksomhedsidéer.

5. IværksætterCafé: Jura og revision – For mange iværksættere udgør de elementer den kedelige side ved at være selvstændig, men det er uhyre vigtigt at have styr på, den 04.02 2020

Velkomst af Tobias Thomas indehaver af TT Film efterfulgt af Sparringspartnernes bestyrrelsesformand Niels Buchholst som kort præsenterede de unges mulighed for at få tilknyttet en sparringspartner med netop den viden, de som iværksættere måtte have. Han opridsede den vigtige ramme omkring at være iværksætter – netop at tage juraen og revisionen alvorligt – og introducerede til hhv. advokatfuldmægtig Christina Meyer fra Corporate Commercial-afdelingen hos advokatfirmaet Lund Elmer Sandager der tog sig af juradelen og revisor Christina Riise Dahl fra Grant Thornton der gav sine input til, hvad den unge iværksætter skulle være særligt opmærksomme på i forbindelse med revision. Deltagerne blev introduceret til hvad lovgivningen kræver og hvorfor det er så vigtigt, at de unge kender muligheder og eventuelle faldgruber i forbindelse med at følge iværksætterdrømmen.[6] Slutteligt er der mulighed for alle deltagende til Caféen at stille spørgsmål til sparringspartnerne i forhold til egne problemstillinger med deres virksomheder/virksomhedsidéer.

6. IværksætterCafé: Sparring, den 10.03.2020

Velkomst af Underviser på Zealand Trine Nikander efterfulgt af direktør for fonden Connect Køge Allan Munch, der fortælte om de muligheder der er for sparring og hjælp til iværksættere og start ups. Dagens virksomhedsoplæg leveres af Jullie Schytte, som står bag universet Me & Marley med fokus på blomster og interiør (Hun er desuden tidligere modtager af Iværksætterprisen). Hun vil besvare spørgsmål som ”hvilke, hvordan og hvad er tilgængeligt af sparring for unge iværksættere og hvad skal man være særligt opmærksom på?” [7] Slutteligt er der mulighed for alle deltagende til Caféen at stille spørgsmål til sparringspartnerne i forhold til egne problemstillinger med deres virksomheder/virksomhedsidéer.

7. IværksætterCafé: ”Scenen er din”, den 14.04 2020 (Ikke afholdt)

Denne Café blev desværre nødt til at udgå på grund af Corona – Covid-19 virus.

Caféen var tiltænkt en form for afrunding/finale på rækken af iværksætterCaféer, hvor alle, der havde lyst, kunne pitche deres idé (4 min) for et kvalificeret dommerpanel bestående af aktører fra sparringspartnerne, virksomhedsoplægsholdere og andre relevante personer. En vinder ville blive kåret og præmieret.


Download afrapportering her.